سقط جنین
آذر 26, 1394
جرم مصرف مشروبات الکلی
آذر 26, 1394

فریب در ازدواج (تدلیس)

فریب در ازدواج

فریب در ازدواج (تدلیس)

به مفهوم اثبات صفات مطلوب یا رفع عیوب به صورت کذب و صوری است که از جمله عوامل فرو پاشیدگی خانواده و تیرگی روابط زوجین است.فسخ نکاح یکی از صور انحلال نکاح است که در ماده ۱۱۲۰ قانون مدنی به آن اشاره شده است. در زیر به تفاوت فسخ نکاح به دلیل تخلف از شرط صفت و فسخ ناشی از عیوبی که با پنهان نمودن آن ، خود می تواند یکی از علل مهم فسخ نکاح باشد.
مطابق ماده ۱۱۲۲و۱۱۲۳ قانون مدنی بواسطه  وجود عیوب نامبرده در این قانون برای مرد و زن حق فسخ ایجاد می شود.
قابل ذکر است عیوب زن در صورتی موجب حق فسخ برای مرد است که عیب مزبور درحال عقد وجود داشته باشد.

غیر از عیوب احصا شده در قانون، تخلف از شرط صفت که در عقد نامه به صراحت بیان شده یا اینکه عقد  نکاح متباینا بر پایه آن برقرارشده است ، برای طرف مقابل حق فسخ ایجاد می نماید.
در تخلف از شرط صفت بر خلاف تدلیس که یکی از طرفین آن را موجب شده نیازی به اثبات سوءنیت نیست وشرایط حق فسخ برای طرفی که متضرر شده (چه مادی چه معنوی) ایجاد می گردد.که می توان همان باکره بودن دختر را قبل از عقد مثال زد که اگر خانم فاقد این شرط باشد مرد حق فسخ فوری را دارد.

با این وجود به استناد ماده ۱۱۳۱ قانون مدنی خیار فسخ فوری بوده و اگر طرفی حق فسخ دارد ولی آن را اعمال ننماید خیار او ساقط می شود. قابل ذکر است تشخیص مدتی که برای امکان استفاده از خیار لازم بوده به نظر عرف بستگی دارد . لذا باید برسسی نمود که عرف هر مکانی برای این موضوع چه نظری را ارائه می نماید.

در مورد تدلیس این مطلب حائز اهمیت است که می بایست  دو عنصر سوءنیت و قصد فریب وجود داشته باشد ،در این صورت است که پس از اثبات ، متهم  مطابق ماده ۶۴۷قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، به مجازات تعزیری درجه شش محکوم می گردد.

وکیل خانواده میگوید : گاهی مواقع اشتباه در عقد نکاح گام را فراتر نهاده و موجبات ابطال عقد را فراهم می آورد. اشتباه در هویت مادی فرد ،مثل اینکه شخصی پیشنهاد ازدواج به مردی را بدهد و درنهایت خواهرش با نامبرده از دواج نماید. و یا اینکه اشتباه در هویت مدنی فرد صورت گیرد، مثل اینکه شخصی خودش را فلان بازیکن حرفه ای فوتبال ایران معرفی نماید وخانم با این اساس با او ازدواج نماید که نکاح در صور فوق باطل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *