سوالات متداول دعاوی خانواده

استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه

خانم در چه صورتی می تواند از شوهرش استرداد جهیزیه نماید ؟

و اینکه در زمان وقوع اختلافات چه نکاتی باعث استرداد سریع تر جهیزیه می گردد ؟

دانلود

تمکین

تمکین

زوجه در چه صورتی می تواند از دادگاه حتی بدون احضار نامه عدم تمکین نماید ؟

و اینکه چه زمان زوجه قادر به عدم تمکین نمی باشد؟

دانلود

حضانت فرزندان

حضانت فرزندان

طبق قانون حضانت فرزندان با مادرهست یا پدر ؟

و اینکه چه زمانی حضانت فرزندان منتفی می گردد ؟

دانلود

از صفر تا صد طلاق

طلاق

زوج موظف است در چه صورت مهریه را به همسرش تحویل نماید ؟

و اینکه نفقه و اجرت المثل به چه صورت محاسبه می گردد ؟

دانلود

مهریه

مهریه

خانم در چه صورتی می تواند از شوهرش طلب مهریه نماید ؟

چه زمانی گرفتن مهریه عندالمطالبه می باشد ؟

دانلود

سوالات متداول دعاوی خانواده

در این مطلب قصد داریم تعدادی از سوالات متداول حقوقی شما عزیزان را که از ما پرسیده اید را مطرح نماییم.

 

سوالات متداول حقوقی

1) پرسش: براي انحصار وارثت آيا بايد تمام اموال را به اداره ماليات گزارش بدهيم؟
با توجه به اينکه نزديک سي و پنج درصد ماليات بايد داده شود آيا ميشود از ارائه اموال متوفي خودداري نمود؟

 

پاسخ وکیل خانواده: در حال حاضر شورا هاي حل اختلاف براي صدور گواهي حصر وراثت نيازي به گواهي اداره مالياتي ندارند

و اين امکان وجود دارد که بدون مراجعه به اداره دارايي و اعلام اموال متوفي نسبت به اخذ گواهي حصر وارثت اقدام نمود.

 

2)پرسش: زني هستم که بعد از اينکه از همسرم جدا شدم وي فوت کرد آيا از ايشان ارث مي برم يا خير؟

پاسخ وکیل خانواده: بله- ماده 943 قانون مدني اگر شوهر از همسر خود با طلاق رجعي جدا شود

و هر يک از زن يا شوهر قبل از انقضاي عده بميرد ديگري از او ارث مي برد.

اما اگر يکي از آنها بعد از انقضاي عده فوت کن و نوع طلاق بائن باشد از يکديگر ارث نمي برند.

 

3) پرسش: چکي به مبلغ 30 ميليون تومان بابت ضمات حسن انجام کار قبل از استخدام به شرکت داده ام.
حالا شرکت تهديد به اجرا گذاشتن چک بعد از اخراج من نموده، چطورمي توانم چک را دريافت کنم؟

 

پاسخ وکیل خانواده: زماني که شما قراردادي را هنگام استخدام امضاء مي کنيد

بايد شماره چک و مبلغ چک را در قرارداد ذکر نماييد که اين چک بابت تضمين و حسن انجام کار است.

بنابراين تا زماني که شما سوء نيتي نداشته باشيد و باعث ايجاد خسارات مادي يا معنوي نشده باشيد،

مي توانيد تقاضاي استراداد چک موصوف را از طريق ارسال اظهارنامه رسمي از دفاتر خدمات قضايي از کارفرما نماييد.

در غير اينصورت دادخواست استرداد چک را از دادگاه مطرح نماييد.

 

4) پرسش: خواهرم فوت کرده است و فقط مادرم در قيد حيات است
ضمناً خواهر فوت شده ام داراي همسر و يک فرزند پسر ميباشد. لطفاً پاسخ دهيد که ارثيه او چگونه تقسيم ميشود.؟

 

پاسخ وکیل خانواده: ورثه حين فوت خواهر شما، هکسر و فرزند پسر و مادرتان مي باشد

که مادر 6/1 و همسر 4/1 و مابقي سهم فرزند پسر مي باشد.

5) پرسش: اگر ملکي را بنام کسي بزنيم و در محضر ذکر نماييم
که تا فوت ما نميتواند ملک را بفروش برساند يا تصاحب کند ، آيا از نظر قانوني امکان پذير است؟

 

پاسخ وکیل خانواده: چنانچه شرط شود ملک يا مالي که به ديگري واگذار شده

تا زمان حيات واگذار کننده قابل فروش يا هرنوع انتقالي مثل اجاره و غيره نباشد اين شرط صحيح است.

در صورتيکه منظور از تصاحب، هرگونه استفاده يا واگذاري يا تغيير در ملک باشد،

شرط مذکور امکان پذير و لازم الاجرا مي باشد.

 

6)پرسش: اگر زن شوهرداري در محل کار خود
با مرد ديگري رابطهِ دوستي پيدا کند يا با او به سينما و مسافرت برود.
همچنين اعمال ديگري همچون مکالمات تلفني، ردوبدل کردن مکاتبات عاشقانه
و گردش در پارک و خيابان، آيا ممکن است رابطهِ نامشروع تلقي شوند؟

 

پاسخ وکیل خانواده: بله- اگر اعمال و افعالي را که زن نسبت به شوهر و يا شوهر نسبت به زن مجاز به انجام است،

ديگران مرتکب شوند، رابطهِ نامشروع به وجود مي‌آيد. به طور کلي بايد گفت لفظ

رابطهِ نامشروع متأثر از مباني اعتقادي و اخلاق اسلامي است

و ناظر به برقراري ارتباط جسمي و لفظي (به صورت بگو و بخند) بين زن و مرد نامحرم است

 

7) پرسش: آيا در جرم کلاهبرداري علاوه بر رد مال ميتوانيم
دادخواست ضررو زيان به دادگاه تقديم کنم؟

پاسخ وکیل خانواده: خير در اين مورد تنها رد مال صورت ميپذيرد.

 

8) پرسش: در صورت باکره بودن همسرم چه مقدار مهريه و نفقه به وي تعلق مي گيرد؟

پاسخ وکیل خانواده: در صورت طلاق چون ايشان باکره است نصف مهريه به وي تعلق مي گيرد.

ولي اگر هر زمان همسرتان مهريه خود را به اجرا بگذارد کل آن را مي تواند مطالبه کند.

فقط در صورت طلاق نصف مهريه به وي مي رسد. با وجود باکره بودن مي توانند از حق حبس خود استفاده کند

تا تمام مهريه را دريافت نکنند مي توانند تمکين نکنند و حتي نفقه خود را نيز دريافت کنند.

( در نظر داشته باشيد حتي در دوران عقد نفقه به زوجه تعلق مي گيرد )

 

9) پرسش: در صورت اجاره ?? سال زمين کشاورزي بين پدر و فرزندان خود
بعد از فوت پدر ايا اجاره همچنان پابرجاست يا وراث مالک زمين ميشوند؟

 

پاسخ وکیل خانواده: قرارداد اجاره باطل نميشود و پابرجاست.وراث که بعد فوت پدر مالک سهم الارث خود ميشوند

ولي قرارداد اجاره باطل نميشود و پابرجاست در صورتيکه قراردادي باشد

اگر نه قرارداد نباشد وراث ميتوانند براي خلع يد اقدام کنند.

 

10) پرسش: يک نفر از ورثه مرحوم منزلي را تصرف کرده
و حاضر به تخليه و فروش و يا پرداخت سهم ديگران نيست
در وصيت نامه که مادر مرحوم تنظيم نموده دو دانگ از منزل را گفته براي همين شخص که در منزل است باشد
البته در سند عادي خريداري شده زمان قديم يک دانگ به اسمش ميباشد ،
آيا امکان تخليه و رفع تصرف وجود دارد ؟ آيا براي قيمت گذاري ملک و تعيين اجرت المثل ايام تصرف بايد
تامين دليل از طريق شورا حل اختلاف صورت بگيرد يا از طريق دادگاه؟

 

پاسخ وکیل خانواده: بايد از طريق دادگاه تقاضاي تخليه و اجرت المثل ايام تصرف را نماييد.

پس از تخليه کارشناس ارزش ملک را مشخص مي نمايد و اقدام به فروش ملک از طريق مزايده مينمايد.

 

11) پرسش: من توي روسيه دانشجو هستم بنا به دلايلي امکان ادامه زندگي با همسرم رو ندارم
و ميخواهم طلاق بگيرم ? سال هست عقد کردم و مهريه ام ? سکه هست
چون قرار بود بعدش حق طلاق بدهند که ندادن فقط توي عقد نامه ام ذکر شده
حق سکونت با هر دو نفره حتي هيچ سند محضري هم بابت اين موضوع به من ندادن
الان هم منو تهديد به ممنوع الخروجي کردند طلاق هم نميخواد بده اول گفته بودند
توافقي الان اين کار رو هم نميخوان انجام بدن آيا من راهي دارم که از ايشون جدا بشم؟

 

پاسخ وکیل خانواده: بايد گفت طبق مقررات ايران حق طلاق مختص به آقايان مي‌باشد

و خانم ها نمي‌توانند بدون داشتن دليل (دلايلي که در عقدنامه ذکر شده)

براي متارکه اقدام نمايند مگر بصورت توافقي يا اخذ وکالتنامه محضري يا کنسولي از سفارت ايران در کشوري که اقامت دارند.

 

12) پرسش: با يه پسر و پدر دعوا کردم، پدرش ازمن شکايت کرده و ?/? درصد ديه بريدند،
من از پسرش شکايت کردم و ?/? درصد ديه بريدند، آيا ميشه ديه رو از اون کم کرد
و مابه التفاوتش رو گرفت و تهاتر نمود؟ يا هر کسي بايد جدا پرداخت کنه ؟
در حکم هم درج شده که يک دعوا بوده

 

پاسخ وکیل خانواده: با توجه به اختلاف در اشخاص امکان تهاتر وجود ندارد

ليکن مي توانيم از قاضي اجراي احکام درخواست نموده

که پدر و پسر طرف مقابل را جهت مصالحه و تهاتر به اجراي احکام کيفري دعوت نمايد.

 

13) پرسش: چه کساني مي توانند اعلام سرقت، مفقودي يا جعل چک را بنمايند؟

پاسخ وکیل خانواده: صادرکننده چک يا فردي که چک در وجه او نوشته شده است

يا کساني که به نوعي چک را ظهرنويسي کرده‌اند

يا با امضا کردن چک، آن را تضمين کرده و يا انتقال داده اند،

يا قائم مقام قانوني آنها با تصريح به اينکه چک مفقود يا سرقت يا جعل شده

و يا از طريق کلاهبرداري و يا خيانت در امانت يا جرائم ديگري تحصيل گرديده ميتوانند

کتباً دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک محال عليه (بانک مربوط) بدهد.

براي اين منظور شخصي که تقاضاي دستور عدم پرداخت را دارد

بايد مشخصات چک مثل شماره چک، تاريخ و مبلغ آن را در ذيل تقاضاي خود نوشته و به بانک اعلام نمايد

 

*اگر پاسخ سوال براي شما کافي نيست و نياز به توضيحات بيشتر داريد مي توانيد

از طريق شماره تلفن 88813788 اطلاعات بيشتري کسب کنيد

يا اينکه با مراجعه حضوري مشاوره جامع و کاملي از وکلاي پايه يک مجرب موسسه حقوقي چتر عدالت دريافت کنيد.

 

14- ميزان مجازات رانندگي در حالت مستي چه مقدار است
آيا زن يا مرد بودن راننده ي مست تاثيري در ميزان مجازات دارد يا خير؟

 

پاسخ وکیل خانواده: فردي که در حالت مستي رانندگي مي‌کند

علاوه بر جريمه نقدي گواهينامه‌اش به مدت ? ماه ضبط مي‌شود

اگر اين جرم با تصادف همراه نباشد به مجازات در تخلف رانندگي و مجازات شرب خمر محکوم خواهد شد

و اين متخلفان به مراجع قضايي معرفي مي‌شوند.

زن يا مرد بودن راننده مستدر نوع مجازات بين مرتکب جرم در حالت مستي تفاوتي وجود ندارد.

 

15-بيمه شخص ثالث خسارت ناشي از رانندگي در حالت مستي را پرداخت مي‌کند؟

پاسخ وکیل خانواده: بله، از لحاظ قانوني بيمه شخص ثالث

بايد خسارت‌هاي ناشي از تصادفات را در هر شرايطي پرداخت کند.

رانندگي بدون گواهينامه يا در حالت مستي منافاتي با هم نداشته و بيمه‌هاي شخص ثالث مکلف به‌پرداخت حق بيمه هستند

زيرا شخص راننده بيمه نشده بلکه وسيله نقليه بيمه شده است؛ اما در برخي از موارد مشاهده شده است

که بيمه شخص ثالث از پرداخت حق بيمه به قربانيان حوادث خودداري مي‌کند

يا در مواردي نيز شرکت بيمه‌کننده نسبت به پرداخت مبلغ خسارت به قرباني يا خانواده قرباني اقدام

و سپس از راننده متخلف به مراجع قضايي شکايت مي‌کند و از راننده خسارت مي‌گيرد.