فریب در ازدواج
فریب در ازدواج شامل چه مواردی می شود؟ (تدلیس)
دسامبر 17, 2015
دیدگاه قانون مجازات اسلامی به تعدیات مامورین دولتی
جولای 25, 2016
فریب در ازدواج
فریب در ازدواج شامل چه مواردی می شود؟ (تدلیس)
دسامبر 17, 2015
دیدگاه قانون مجازات اسلامی به تعدیات مامورین دولتی
جولای 25, 2016

بروز رسانی 1403/01/18

جرم مصرف مشروبات الکلی

از جمله جرائمی است که می‌تواند باعث وقوع جرم های بزرگی شود . در واقع بیش از خطرناک بودن نفس جرم شرب خمر ، اعمال غیرقابل پیش بینی و در مراحل  شدیدتر ارتکاب جرائم ناشی از آن خطرناک هستند . معمولا بیشتر جرائم ناشی از مصرف مشروبات الکلی در گروه جرم های خشونت‌آمیز قرار داده می شود.
.

قانون مجازات اسلامی نیز به این جرم و مجازات ناشی از آن اشاره کرده است. در صورتی که شخصی به مصرف مشروبات الکلی متهم باشد و اتهام خود را بپذیرد، مجازات حد برای او اعمال می گردد.

در صورتی که ماموران نیروی انتظامی به شخصی مضنون شوند که از مشروبات الکلی استفاده کرده باشد ، او را دستگیر کرده و به کلانتری ارجاء می دهند و سپس از آن جا بعد از تشکیل پرونده به همراه پرونده به دادسرا فرستاده می شود . .

پس از ثبت پرونده کیفری متهم در دادسرا ، پرونده با دادیاری فرستاده می شود و دادیار ، متهم را براي ارائه  توضيحات فرا می خواند. در صورتی که متهم قبول کند و اعتراف کند به مصرف مواد الکلی ، و تقاضای بخشودگی کند ، داديار قرار وثيقه نسبت به متهم صادر مي‌كند و متهم نيز با ارايه وثيقه به‌طور موقت آزاد می‌شود .

 

با توجه به اقرار متهم در دادسرا و همچنين گزارش مرجع انتظامي ، داديار قرار مجرميت متهم دعوا را صادر مي‌كند و کیفرخواست صادرشده در دادسرا به مجتمع قضايي كيفري صالح فرستاده می‌شود.

در جلسه دادرسي ، متهم در جلسه دادگاه نزد قاضي اعتراف صريح مبني بر مصرف مواد الکلی مي­كند و در همین حال اظهار پشیمانی و از محضر دادگاه محترم تقاضاي عفو می‌کند . در جلسه رسیدگی نماینده دادستان نیز حضور دارد  و تقاضای مجازات متهم را به استناد مواد مندرج در کیفرخواست مطرح می‌کند.

در نهایت با امضاي صورت‌جلسه توسط قاضی دادگاه ، پایان جلسه رسيدگي از طرف وی اعلام و دادگاه به استناد مواد 264 و 265 از قانون مجازات اسلامي مبادرت به صدور رای می کند . .

بر اساس قانون مجازات اسلامی شلاق را نبايد به سر و صورت شخص محکوم زد و مجازات حد زمانی اجرا مي‌شود که محکوم از حالت مستي بيرون آمده باشد .

علاوه بر آن هر زمان کسي چند بار مواد الکلی را نوشیده باشد و مجازات حد بر او انجام نشود ، براي همه‌ آنها فقط اجرای يک مجازات از نوع حد کافي است ‌.

البته باید دانست که هر زمانی که کسي چند بار مبادرت به مصرف مواد الکلی کند و بعد از هر بار مصرف این مواد ، پرونده‌ای کیفری برای وی تشکیل شده و درنهایت حکم مجازات حدی برای او صادر شود ، در مرتبه سوم حکم اعدام وی صادر خواهد شد .

 

سایت وکیل خانواده با بهره گیری از تجربه و تخصص وکیل های مجرب خود ، در انجام امور حقوقی همراه شماست . برای مشاوره حقوقی در زمینه طلاق ، از مطلب تمکین و حق حبس دیدن فرمایید .

1 Comments

  1. kurtbernstein گفت:

    بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی