فریب در ازدواج
فریب در ازدواج (تدلیس)
آذر ۲۶, ۱۳۹۴
دیدگاه قانون مجازات اسلامی به تعدیات مامورین دولتی
مرداد ۴, ۱۳۹۵

جرم مصرف مشروبات الکلی

 

جرم مصرف مشروبات الکلی

از جمله جرائمی است که می‌تواند باعث وقوع جرم های بزرگی شود . در واقع بیش از خطرناک بودن نفس جرم شرب خمر ، اعمال غیرقابل پیش بینی و در مراحل  شدیدتر ارتکاب جرائم ناشی از آن خطرناک هستند . معمولا بیشتر جرائم ناشی از مصرف مشروبات الکلی در گروه جرم های خشونت‌آمیز قرار داده می شود.
.

قانون مجازات اسلامی نیز به این جرم و مجازات

ناشی از آن اشاره کرده است . در صورتی که شخصی به مصرف مشروبات الکلی متهم باشد و اتهام خود را بپذیرد ، مجازات حد برای او اعمال می گردد .  .

در صورتی که ماموران نیروی انتظامی به شخصی مضنون شوند که از مشروبات الکلی استفاده کرده باشد ، او را دستگیر کرده و به کلانتری ارجاء می دهند و سپس از آن جا بعد از تشکیل پرونده به همراه پرونده به دادسرا فرستاده می شود . .

پس از ثبت پرونده کیفری متهم در دادسرا ، پرونده با دادیاری فرستاده می شود و دادیار ، متهم را برای ارائه  توضیحات فرا می خواند. در صورتی که متهم قبول کند و اعتراف کند به مصرف مواد الکلی ، و تقاضای بخشودگی کند ، دادیار قرار وثیقه نسبت به متهم صادر می‌کند و متهم نیز با ارایه وثیقه به‌طور موقت آزاد می‌شود .

 

با توجه به اقرار متهم در دادسرا و همچنین گزارش مرجع انتظامی ، دادیار قرار مجرمیت متهم دعوا را صادر می‌کند و کیفرخواست صادرشده در دادسرا به مجتمع قضایی کیفری صالح فرستاده می‌شود.

در جلسه دادرسی ، متهم در جلسه دادگاه نزد قاضی اعتراف صریح مبنی بر مصرف مواد الکلی می­کند و در همین حال اظهار پشیمانی و از محضر دادگاه محترم تقاضای عفو می‌کند . در جلسه رسیدگی نماینده دادستان نیز حضور دارد  و تقاضای مجازات متهم را به استناد مواد مندرج در کیفرخواست مطرح می‌کند.

در نهایت با امضای صورت‌جلسه توسط قاضی دادگاه ، پایان جلسه رسیدگی از طرف وی اعلام و دادگاه به استناد مواد ۲۶۴ و ۲۶۵ از قانون مجازات اسلامی مبادرت به صدور رای می کند . .

بر اساس قانون مجازات اسلامی شلاق را نباید به سر و صورت شخص محکوم زد و مجازات حد زمانی اجرا می‌شود که محکوم از حالت مستی بیرون آمده باشد .

علاوه بر آن هر زمان کسی چند بار مواد الکلی را نوشیده باشد و مجازات حد بر او انجام نشود ، برای همه‌ آنها فقط اجرای یک مجازات از نوع حد کافی است ‌.

البته باید دانست که هر زمانی که کسی چند بار مبادرت به مصرف مواد الکلی کند و بعد از هر بار مصرف این مواد ، پرونده‌ای کیفری برای وی تشکیل شده و درنهایت حکم مجازات حدی برای او صادر شود ، در مرتبه سوم حکم اعدام وی صادر خواهد شد .

سایت وکیل خانواده با بهره گیری از تجربه و تخصص وکیل های مجرب خود ، در انجام امور حقوقی همراه شماست . برای مشاوره حقوقی در زمینه طلاق ، از مطلب تمکین و حق حبس دیدن فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *