نکات حقوقی در مورد استرداد هدایای دوران نامزدی

پیمان‌ حقوق کودک سازمان ملل متحد
پیمان‌ حقوق کودک سازمان ملل متحد ( بخش اول )
مرداد ۱۹, ۱۳۹۵
خواستگاری از دیدگاه قانون مدنی
خواستگاری از دیدگاه قانون مدنی
مرداد ۲۱, ۱۳۹۵

نکات حقوقی در مورد استرداد هدایای دوران نامزدی

استرداد هدایای دوران نامزدی

نکات حقوقی در مورد استرداد هدایای دوران نامزدی

دوران نامزدی

زمانی که دختر و پسر تصمیم به ازدواج دارند و می خواهند زندگی مستقلی را در کنار یکدیگر آغاز کنند ، برای آشنایی بیشتر این دو ، زمانی را برای آشنای بیش تر دختر و پسر نسبت به یکدیگر ، در نظر می گیرند که به دوران نامزدی معروف است . این دوران زمان مناسبی برای طرح ریزی برای آغاز یک زندگی پایدار در کنار هم است . در دوران نامزدی ، دختر و پسر بر نام هم مقید می شوند تا شخص دیگری ، برای خواستگاری اقدام نکند .

در این دوران ، هدایایی بر حسب آداب و رسوم اهدا می شود . در برخی موارد ، دختر و پسر در این دوران ، به این نتیجه می رسند که به هر دلیل ، نمی توانند در کنار یکدیگر ، یک زندگی ایده آل را آغاز کنند . در نتیجه نامزدی لغو شده و به نتیجه نمی رسد . در این صورت ، ممکن است ابهامات و اختلافاتی در مورد هدایایی که در دوران نامزدی اهدا و یا گرفته شده ، پیش می آید .

سایت وکیل خانواده در مورد این موضوع ، با استناد بر قانون اساسی ، اینگونه توضیح می دهد :

 

– بر اساس ماده ۱۰۲۷ قانون مدنی هر یک از نامزدها می‌تواند در صورت لغو  وصلت ، هدیه هایی را که برای ازدواج به طرف دیگر یا والدین او داده است مطالبه نماید . اگر عینا  آن هدایا موجود نباشد هدیه دهنده این اختیار را دارد که ارزش مادی هدایایی که از روی عادت نگه داشته می‌شوند را دریافت کند مگر این که آن هدایا برحسب اتفاق و بدون تقصیر طرف دیگر از بین رفته باشند .

 

هدایای نامزدی به دو دسته تقسیم بندی می شوند :

 

دسته اول : هدایایی شامل وسایل مصرف شدنی و غیرقابل نگهداری مانند : گل و شیرینی که قابل بازپس‌گیری نخواهند بود .

دسته دوم : هدایایی که ماندگار است مانند لباس، پارچه ، جواهرات و یا ظروفی که به عنوان هدیه اهدا شده است .

استرداد هدایای دوران نامزدی

در مورد این دسته از هدایا به این گونه خواهد بود که  آنچه موجود است ، عیناً بازپس داده می‌شود . به عنوان مثال اگر هدیه یک دستبند بوده باشد که موجود است ، به همان صورت به اهدا کننده باز می‌گردد و چنانچه از بین رفته باشد و موجود نباشد ، مبلغ آن به اهدا کننده بازگردانده خواهد شد .

توصیه می شود در راستای پرونده های حقوقی خود در زمینه استرداد هدایای دوران نامزدی ، با وکیل دعاوی خانواده در ارتباط باشید .

در صورتی که تقصیر فقدان هدیه متوجه مصرف کننده نباشد ، ملزم به پرداخت هزینه آن نخواهد بود و ضمانتی در این قضیه ندارد .  مانند ظرفی که سهوا شکسته باشد و یا طلایی که به سرقت رفته باشد .

پیشنهاد می شود مطلب دانستنی های حقوقی خانواده را مطالعه بفرمایید .

باز پس گیری هدایا در صورت فوت یکی از نامزد ها به این گونه خواهد بود :

ماده ۱۰۲۸ قانون مدنی اینگونه وضع شده است که در مورد پرداخت قیمت هدایایی که موجود نیست ، در صورتی که در اثر فوت یکی از نامزدها وصلت انجام نشود ، طرف مقابل وظیفه‌ای از بابت برگرداندن بهای هدایا به خانواده متوفی نخواهد داشت .

 

در این ماده خاطر نشان شده است که در صورت فوت یکی از طرفین ، امکان باز پرداخت هزینه هدایای مفقود شده و یا از بین رفته که در حال حاضر موجود نیستند ، وجود ندارد و در صورتی که این هدایا موجود باشند ، و خانواده متوفی درخواست بازپس گیری این هدایا را داشته باشند ، می توانند با مراجعه به مراکز دعاوی خانواده نسبت به این موضوع ، اقدام کنند .

برای استفاده از مشاوره حقوقی خانواده ، به سایت وکیل خانواده مراجعه نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *