خواستگاری از دیدگاه قانون مدنی

استرداد هدایای دوران نامزدی
نکات حقوقی در مورد استرداد هدایای دوران نامزدی
مرداد ۲۰, ۱۳۹۵
حقوق زنان
حقوق زنان در قانون مدنی
مرداد ۳۱, ۱۳۹۵

خواستگاری از دیدگاه قانون مدنی

خواستگاری از دیدگاه قانون مدنی

خواستگاری از دیدگاه قانون مدنی

 

همانگونه که  در مطالب قبل به آن اشاره شد ، قوانین هر کشور بر اساس آداب و رسوم و فرهنگ اجتماعی عمومی آن کشور وضع می شوند تا در صورت وقوع اختلافات احتمالی در این زمینه ها ، بتوان با استناد بر این قانون ، اقدامات لازم را در جهت حل و فصل این اختلافات ، انجام داد .

در روند مراسم ازدواج در کشور ما ، مقدمه ای وجود دارد به نام خواستگاری که از نظر مصادیق اسلامی هم بسیار به آن سفارش شده است و در کشور ما نیز از اهمیت بالایی در نزد خانواده ها ، برخوردار است . با توجه به این سطح اهمیت ، طبیعتا قانون مدنی کشور ما ، ماده هایی را برای این مقوله در نظر گرفته است که توسط وکیل خانواده ، در اختیار شما قرار می دهد . ضمنا می توانید برای مشاوره حقوقی رایگان ، از این سایت ، استفاده کنید .

مفاد قانون مدنی در مورد خواستگاری ، به شرح زیر می باشد :

 

ماده ۱۰۳۴ – هرزنی راکه خالی ازموانع نکاح باشدمی توان خواستگاری نمود.
ماده ۱۰۳۵ – وعده از دواج ایجاد علقه زوجیت نمی کند اگرچه تمام یا قسمتی از مهریه که بین طرفین برای موقع ازدواج مقررگردیده پرداخته شده باشد بنابراین هریک از زن و مرد مادام که عقد نکاح جاری نشده می تواند از وصلت امتناع کند و طرف دیگر نمی تواند بهیچوجه او را مجبور به ازدواج کرده و یا از جهت صرف امتناع از وصلت مطالبه خسارتی نماید.

خواستگاری از دیدگاه قانون مدنی

ماده ۱۰۳۶ – اگر یکی از نامزدها وصلت منظور را بدون علت موجهی به هم بزند که طرف مقابل یا ابوین او یا اشخاص دیگر به اعتماد وقوع ازدواج مغرور شده و مخارجی کرده باشند که وصلت را به هم زده است باید از عهده خسارات وارده برآید ولی خسارات مزبور فقط مربوط به مخارج متعارفه خواهد بود . در اصلاحات ۸/۱۰/۶۱ حذف شده است .
ماده ۱۰۳۷ – هر یک از نامزدها می تواند در صورت بهم خوردن وصلت منظور هدایایی را که بطرف دیگر یا ابوین او برای وصلت منظور داده است مطالبه کند. اگرعین هدایا موجود نباشد مستحق قیمت هدایایی خواهد بودکه عادتا نگاه داشته می شود مگر اینکه هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده باشد  .
ماده ۱۰۳۸ – مفادماده قبل ازحیث رجوع به قیمت در موردی که وصلت منظور در اثر فوت یکی از نامزدها بهم بخورد مجری نخواهد بود .
ماده ۱۰۳۹ – مدت مرور زمان دعاوی ناشی از به هم خوردن وصلت منظور دو سال است و از تاریخ به هم خوردن آن محسوب می شود . در اصلاحات ۸/۱۰/۶۱ حذف شد .
ماده ۱۰۴۰ – هریک ازطرفین می تواندبرای انجام وصلت منظورازطرف مقابل تقاضاکندکه تصدیق طبیب به صحت ازامراض مسریه مهم ازقبیل سفلیس وسوزاک وسل ارائه دهد .

 

با برقراری ارتباط با وکیل طلاق و مشاوره با آن ، می توانید در انجام امور مربوط به طلاق ، با آگاهی بیشتری گام بردارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *