تقسیط مهریه
خرداد 28, 1393
اثبات زوجیت
خرداد 28, 1393

تمکین

وکیل خانواده

تمکین

تمکین در لغت به معنای مالک شدن و ثابت نمودن است و معنای اصطلاح حقوقی آن انجام وظایف زناشویی است که در مقابل آن نشوز قرار دارد به معنی خارج شدن از طاعت که ضمانت اجرای ان بیان خواهد شد.
معانی و اقسام تمکین:
تمکین در عرف حقوقی ۲ معنی عام و خاص دارد.
۱-تمکین عام:
به معنی قبول ریاست شوهر بر خانواده
۲-تمکین خاص:
ناظر به رابطه جنسی زن با شوهر و پاسخ دادن به خواسته های مشروع او.
نشوز:
نشوز اصطلاحی در فقه و حقوق اسلامی به معنی تمکین نکردن، نافرمانی و عدم ایفاء وظایف زناشویی از سوی اگرچه معمولاً نشوز فقط به نافرمانی زن از طریق عدم تمکین به شوهر اشاره دارد امایکی از زوجین است. نافرمانی شوهر نیز در نوشته های فقهی نشوز نامیده می‌شود هرچند اصطلاح تمکین در مورد شوهر استفاده نمی‌شود. هنگامی هم که این وظیفه‌ناشناسی دوجانبه باشد آن را شقاق می‌نامند.

ضمانت اجرای نشوز:
۱٫عدم استحقاق نفقه
۲٫عدم استحقاق اجرت المثل
امکان طرح دعوای الزام به تمکین از جانب زوج
۳٫ اجازه ازدواج مجدد
حق حبس:
چنانچه زوج ایفای وظایف زناشویی را از زوجه طلب نکند وزمان پرداخت مهریه ویامهریه وعده‌ دارنیزنرسیده باشد،زوجه حق استفاده ازحبس خود را دارد.
چنانچه زوجه قبل ازاخذ مهریه به ایفاء وظایف زناشویی عمل کرده ویا زوجه قبل ازگرفتن مهریه،بامیل خود،اززوج تمکین خاص کند،حق حبس وی ساقط ودیگراجازه امتناع ازتمکین وسایروظایف زناشویی راندارد.
اعسار زوج حق حبس زوجه راساقط نمی‌کند،چرا که مطالبه و وصول مهریه از زوج میسر نیست وامکان گرفتن مهر با استفاده ازحق حبس ملازمه‌ ای را دربرندارد.
در نتیجه استفاده از حق حبس و عدم تمکین زن در این مدت حقی برای مرد برای شکایت عدم تمکین در پی ندارد.

از این مقاله : وکیل نیز بازدید نمائید.

2 دیدگاه ها

  1. […] تمکین عام به معنی انجام وظایف خانوادگی و اطاعت از شوهر و پذیرفتن ریاست شوهر بر خانواده و نظرات وی درمورد تربیت فرزندان ، امور خانوادگی و امور و روابط اجتماعی است. و تمکین خاص به معنی برآورده کردن درخواست های جنسی زوج است. در صورت عدم تمکین ، زن ناشزه بوده و استحقاق نفقه را نخواهد داشت .عذر موجه که در ماده ۱۱۰۸ بیان شده خوف مالی و شرافتی و بدنی است که با اثبات آن زن از محرومیت نفقه معاف میشود. اصل بر تمکین است و مرد با نشوز را ثابت کند. […]

  2. هوشمندانه کار کردن گفت:

    خسته نباشید مرسی به خاطر این وبسایت مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *