تفویض وکالت طلاق به زوجه
مهر ۳۰, ۱۳۹۴
سقط جنین
آبان ۸, ۱۳۹۴

تمکین و حق حبس

تمکین و حق حبس
یکی از سوالات مطرح شده درباره مهریه و حق حبس این است که :زمانیکه مهریه طی حکمی تقسیط شود آیا با پرداخت اولین قسط مهریه،زن برای دریافت نفقه ملزم به تمکین هست یا خیر؟
پاسخ : تا زمانیکه مهریه زن به طور کامل پرداخت نشده زن میتواند همچنان ازحق حبس خودش استفاده کند.
حجت‌الله یزدان‌زاده،رئیس شـعـبـه سوم دیوانعالی کشوراظهارداشت: امتناع زن از ایفای وظایف زوجیت تا وصول مهریه زمانی مصداق دارد که مهریه حال وعندالمطالبه بـاشـد وحـق حـبـس ناظربه مهریه حال وعندالمطالبه است؛ولی اگر براساس ماده ۱۰۸۳ قانون مدنی برای پرداخت مهریه مدت تعیین شده باشد،زوجه نمی‌تواند ازحق موضوع ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی یعنی حق حبس استفاده نماید؛ زیرا با وقوع عقد نکاح، تمکین زوج و ایفای وظایف زوجیت درقبال زوج بلافاصله و بدون مهلت زمانی است و عدم انجام وظیفه شرعی وقانونی برای وصول مهریه‌ ای که تأدیه آن یکسال بعد از وقوع نکاح تعیین شده ومهلت پرداخت آن نیز فرا نرسیده وقابل مطالبه نبوده،به هیچ‌ وجه ب اقواعد ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی انطباق ندارد.
پس از اعلام نظرهای موسسه حقوقی توسط روسا و مستشاران دیوانعالی کشور نسبت به این موضوع نهایتا نظر بر این شد که تقسیط مهریه مانع از استفاده از حق حبس زوجه نمی شود. و این مطلب طی وحدت رویه ابراز گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *