ایجاد مزاحمت به بهانه خواستگاری
خرداد 31, 1393
تهدید توسط شوهر سابق
خرداد 31, 1393

ترک نفقه

ترک نفقه

از جمله تکالیف زوج نسبت به زوجه، پرداخت نفقه زوجه است که در صورت استطاعت و تمکن مالی زوج، برعهده وی قرار گرفته و مکلف به پرداخت مستمر آن به زوجه می‌شود. تمکین زوجه از زوج نیز از جمله تکالیف قانونی زوجه است که با عقد نکاح به عهده وی قرار می‌گیرد.
نفقه زوجه شامل«همه نیازهای متعارف ومتناسب با وضعیت زوجه از قبیل مسکن ، البسه ، غذا ، اثاث منزل وهزینه‌های درمانی و بهداشتی وخادم (درصورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض) می‌باشد.

زمان پرداخت نفقه:
پس از انعقاد عقد ازدواج،تعهد زوج به پرداخت نفقه زوجه آغاز شده و این تعهد تازمانیکه رابطه زوجیت میان زوجین برقراراست، ادامه می‌یابد.

تعیین میزان نفقه:
برای تعیین میزان نفقه،قانونی وجود ندارد بلکه میزان نفقه برمبنای نیازهای متعارف ومتناسب با وضعیت زوجه ومنطبق باعرف زمان ومکان زندگی زوجین تعیین می‌شود.

عدم استطاعت مالی زوج:
پرداخت نفقه زمانی بر زوج واجب است که وی تمکن و استطاعت مالی لازم برای پرداخت آنرا داشته باشد. بدین ترتیب، یکی ازشرایط تحقق جرم ترک انفاق،«تمکن واستطاعت مالی زوج»است ودرصورتی که زوج توانایی واستطاعت لازم برای پرداخت نفقه نداشته باشد،ملزم به پرداخت نفقه نبوده وارتکاب جرم ترک انفاق نیز منتفی خواهد بود.

تمکین زوجه:
شرط دیگر تحقق جرم ترک انفاق ، تمکین زوجه اززوج است. منظور از تمکین،انجام وظایف زناشویی است که پس از ازدواج به عهده زوجه می‌باشد. بنابراین،درصورتیکه زوجه بدون عذر موجه از ایفای وظایف وتکالیف زناشویی خودداری نماید و زوج نیز مبادرت به ترک انفاق وی نماید،عمل ارتکابی زوج جرم نبوده وقابل تعقیب ومجازات نخواهد بود.

مجازات جرم ترک انفاق:
استطاعت و تمکن مالی زوج و تمکین زوجه، از جمله شرایط پرداخت نفقه است. درصورتیکه زوج تمکن مالی مناسب برای پرداخت نفقه داشته باشد وزوجه نیز از وی تمکین کند،وهمچنان زوج ازپرداخت نفقه خودداری نماید ، مستند به ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی وی مرتکب جرم ترک انفاق شده وعمل وی مستوجب حبس از ۳ تا ۵ ماه (به نظرقاضی رسیدگی‌کننده) می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *