نفقه فرزند
خرداد 29, 1393
استرداد هدایای نامزدی
خرداد 29, 1393

نفقه

 نفقه

طبق ماده ی ۱۱۰۷ ق.م ایران نفقه عبارتست از همه ی نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن ،البسه ، غذا ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و هر آنچه را به صورت عادت یا احتیاج لازمه ی زندگی وی باشد .
آیا زن پس از طلاق هم مستحق نفقه است یا اینکه نفقه ای به وی تعلق نمی گیرد ؟
ماده ۱۱۰۹ ق.م پاسخ این پرسش را به این صورت میدهد : زنی که طلاق رجعی گرفته ( طلاقی که تا مدتش (سه ماه) تمام نشده است مرد میتواند رجوع کند ) در زمان عده اش که عده ی آن سه طهر است نفقه اش بر عهده مرد است مگر آنکه طلاق در زمانی واقع شده باشد که زن تمکین تمکین نکرده باشد (نشوز کرده باشد ) اما اگر طلاق به دلیل فسخ نکاح یا طلاق باین رخ داده باشد زن تنها در صورتی که حامله باشد تا زمانی که فرزندش به دنیا خواهد آمد حق نفقه دارد و در غیر از این مورد حق دریافت آن را ندارد .
یکی دیگر از مسایل مهم درباره نفقه این است که پرداخت نفقه از سوی شوهر هیچ ارتباطی با ثروتمند بودن یا فقیر بودن شوهر ندارد وبدون توجه به جیبش باید مخارج اورا بدهد و از ویژگیهای دیگر این است که نفقه زن مقدم بر اقارب است یعنی اول باید نفقه زن رانسبت به گذشته و   داد اما اقارب فقط نسبت به آینده حق مطالبه نفقه رادارند واینکه نفقه زن جزء طلب ممتازه است یعنی اگرشوهر ورشکست شد اول باید نفقه وی را پرداخت کند و بعد بدهی های وی را وهمچنان که ماده ۱۱۱۸ قانون مدنی بیان کرده که زن مستقلاْ می تواند در دارایی خود هرتصرفی را که میخواهد بکند زن میتواند از مالی که به او ارث رسیده است یا ازشغل مستقلش بدست آورده است هرطوریکه میخواهد استفاده کند وحتی درصورت ثروتمند بودن زن وفقیر بودن شوهر ، شوهرازپرداخت نفقه معاف نخواهدبود.
چگونگی محاسبه میزان نفقه :
ضابطه موجود در تعیین میزان نفقه بر مبنای شئونات خانوادگی زن و عرف و عادت ساکنان هر منطقه ووضع مالی مرد می باشد و در صورت عدم توافق زوجین در میزان نفقه دادگاه به تعیین میزان آن اقدام می نماید .
ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه
زنی که همسرش از پرداخت نفقه به وی خودداری می کند هم می تواند شکابت کیفری کند و هم می تواند دادخواست حقوقی ارائه نماید.

دادخواست حقوقی مطالبه نفقه
چنانچه زنی بخواهد نفقه ایام گذشته خود را طلب کند فقط با ارائه دادخواست حقوقی می تواند آن را دریافت نماید .

نفقه زوجه درزمانیکه وی تمکین رامنوط به پرداخت مهریه نموده است :
به زنی که بعد از عقد شروع به زندگی زناشوئی و رفتن به خانه شوهر را منوط به پرداخت مهریه نماید نفقه تعلق می گیرد ومرد مکلف است نفقه وی را بپردازدکه اصطلاحا به آن حق حبس می گویند.
ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی – زن میتواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع نماید.

نفقه در عده وفات
بموجب اصلاحی سال ۱۳۸۱ قانون مدنی – در عده وفات نفقه زن در صورت مطالبه از اموال کسانیکه پرداخت نفقه به عهده آنهاست تامین می گردد .
نفقه درعقد موقت (صیغه)
بر اساس ماده ۱۱۱۳ قانون مدنی در صورتیکه زن به عقد موقت مردی در آید و به زبان عامیانه صیغه وی گردد نفقه به وی تعلق نمی گیرد مگر اینکه آنان توافق به پرداخت نفقه کرده باشند .

از مقالات دیگر ما : ترک نفقه نیز استفاده نمائید.

1 دیدگاه

  1. […] مورد نفقه و نحوه و شرایط آن بحث های بسیاری وجود دارد که یکی از این […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *